
Správné teploty při chovu želv
Ruku v ruce s dostatečnou vlhkostí jdou i odpovídající teploty. Denní teplota v teráriu pod zdrojem by měla být zhruba 35-40°C. K tomu postačí obyčejné žárovky SPOT R, 25-40W. Watáž je zívislá především na velikosti chovného prostoru. Teplotu je potřebné změřit a poté nastavit vzdálenost žárovky od substrátu.
žárovka SPOT vyhřívání pod žárovkou
Želva se však potřebuje nejen dobře nahřát na provozní teplotu, ale musí mít i možnost se ochladit. Okolní teplota by tedy měla být zhruba 25-30°C.
Přes noc je naopak dobré udržovat teplotu výrazně nižší. Pokud želvu chováme ve vytápěné místnosti, je dobré jí na noc přenášet do chladu, kde se pohybuje teplota okolo 18°C. Když k tomu nemáme vhodné podmínky, je dobré na noc dostatečně porosit substrát v teráriu a nechat ho vychladnout na pokojovou teplotu. Tímto kolísáním teplot den/noc můžeme alespoň minimálně simulovat prostředí, na které je želva zvyklá v přírodě, i když si musíme být vědomi toho, že poskytnutí přírodních podmínek při chovu želvy v teráriu je téměř nemožné.
Správnou teplotu i vlhkost je nezbytné v teráriu sledovat a měřit. K tomu nám poslouží teploměr s vlhkoměrem.
teploměr s vlhkoměrem
Ve venkovních výbězích je potřebné želvám poskytnout několik zón. Jednak místa, kde se budou moci želvy dostatečně vyhřát na slunci, ale také úkryty, které budou vyhledávat pro přečkání například poledního horka, nebo deštivého počasí. Dobře k tomu poslouží stín stromů, keřů, nebo vysoké trávy. Vhodné je také nainstalovat do prostoru výběhu například duté kmeny, nebo velké kameny, za které se budou rádi schovávat.
Dospělé želvy, pokud mají ve výběhu dostatečně zateplené boudy, vydrží venku v podstatě od konce března až do příchovu prvních podzimních mrazíků.
vyhřívání na slunci